Tavuk Etinin Besin Değeri Geçmişten Günümüze

Tavuk Etinin Besin Değeri Geçmişten Günümüze

Tavuk eti insan beslenmesinde kuşkusuz önemli bir yer almaktadır. Bilpa Gıda olarak Ankara Beypiliç Bayii olarak sofralarınıza Beypiliç 'in o nefis lezzetlerini sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Tavuk etinin avantajı ise insan sağlığı üzerine olan olumlu etkileridir. İnsan vücudu zorunlu amino asitleri sentezleyememektedir. Aynızamanda amino asitleri birbirinden diğerine çevirebilmekte sınırlı bir yeteneğe sahiptir. Vücutta bulunan hücrelerin yapısını oluşturan proteinler yaşamsal öneme sahiptirler. Hücrelerin sürekli yenilenmesi ve çoğalması için proteinlere dolayısı ile aino asitlere ihtiyaç duyulur.

Vücudun enerji deposu benzeri bir protein deposu bulunmadığı dikkate alınır sie, sürekli olarak belirli miktarda vücuttan dışarı atılan proeinin tekrar yerine eklenmesi için besinler alınması lazımdır bu proteini eğer vücut alamaz ise yıkılan hücreler yenilenemez. Sadece kısa süreli yetersizlijkleri giderebilecek kadar az miktarda yedek protein vücutta depolanabilir.

Et grubu besin madeleri arasında tavuk etinin, özellikle biyoloji değerliliği yüksek proteinlerce zengin olduğu bilinmektedir. Tavuk eti, insan vücudunun sentezleyemediği ve besinlerle alınması zorunlu olan amino asitleri ve yeterli miktarda ve uygun oranlarda kapsayan proteinleri içermektedir. Tavuk etinin bileşiminde bulunan proteinler %20-22 vücut proteinlerinin oluşumu için önemli bir kaynaktır. Tavuk etinin içerdiği proteinin %90- 100 oranında vücut proteine dönüşmesi ona yüksek biyolojik değerliliğe sahip olma özelliği kazandırmaktadır. Bu yüzden günümüzde aktif spor yapan kişilerin protein açısnıdan zengin oluşu ve amino asitler içermesinden dolayı Body yapan çoğu kişi beyaz tavuk etini tercih etmektedir.

Bu bağlamda tavuk etinin doymuş yağ asitleri oranı kırmızı ee göre oldukça düşük, doymamış yağ asitleri oranı ise daha yüksektir. Çoklu doymamış yağ asitlerinin total kolesterolü ve LDL kolesterolünü düşürücü etkisinin bulunduğu ve bu yağ asitlerinin trombosit birikimine engel oldukları ve böylece kalp damar riskine karşı önleyici bir etkisi olduğu bildirilmiştir.

Tavuk Etinde Hangi Besin Öğelerini İçerir

100 Gr Tavuk Eti içerisinde ; Enerji, protein, yağ, sodyum, potasyum,magnezyum , kalsiyum,demir, çinko, b6 vitamini, folik asit,biotin,pantoneikasit,Tiamin, riboflavin B2 vitamini bulunmaktadır.

Ülkemizde beslenmemizde önemli bir yere sahip olan tavuk etinin tüketimini etkileyen çok sayıda faktör vardır, bölgesel gelişmişlik arlılıkları, tüketici gelir üzeyi, sosyoekonomik ve demografik özellikler, bireysel zevk ve alışkanlıklar, ürün fiyatı ve gıda güvenliğine ilişkin faktörler tüketici tercihlerini etkilemektedir.

Başlıca Konu Başlıklarımız ;

- Organik Tavukla Endüstri Tavukları Ürünleri Arasındaki Fark Nedir?

- Piliç Etinden Neler Üretilir

- Piliç etleri nasıl üretiliyor?

- Türkiye'de Piliç Eti Tüketimi

- Piliç Eti Sektöründeki Büyümenin Türkiye Açısından Önemi

- Tavuk etinin Protein Kaynağı Çocukların Başlıca Besin Kaynağı

23 51
İnönü Mah. 1749. Cad. No:19 Yenimahalle/Ankara
+90 312 397 2005
© Bilpa. 2017 tüm hakları saklıdır.
FacebookTwitterinstagram