Piliç etleri nasıl üretiliyor?

Piliç etleri nasıl üretiliyor?

Piliç etleri nasıl üretiliyor? Hiç düşündünüz mü? hangi şartlarda hangi standartlarda tavuk eri üretimi gerçekleşiyor hangi tesislerde ne şekilde kesimi gerçekleşiyor birlikte inceleyeceğiz.

  Piliç etleri üretiminde Türkiye'deki söz sahibi olan önde gelen firmalar, dünya standartlarında modern teknolojiler kullanmaktadır. Bunların başında'da Bilpagıda 'nın da Ankara Bayisi olduğu Beypiliç firması gelmektedir. Piliç eti , Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları tarafından denetlenen ve bu firma entegre tesislerinde, damızlık ünitesinden kuluçkahaneye, kesimhaneden marketteki buzdolabına, tüm süreçlerde " gıda güvenliği " ve " halk sağlığı" ilkelerine uygun bir biçimde , uluslar arası normlar çervesinde üretilmekte ve denetlenmektedir.

 Damızlık civcivler 24 hafta süreyle hijyenik bir ortamda, uygun sıcaklık ve havalandırma koşullarında içinde mısır, buğday, arpa gibi , soya fasülyesi, ayçiçeği tohumu küspesi gibi yağlı tohum küspeleri, vitaminler, izelementlere ve mineralleri içeren, protein (amino asit), enerji vitamin ve mineralleri dengelmiş karma yemler ile beslenirler.

Tavuklar 24. yaşam haftasndan itibaren yumurta vermeye başlıyor, haftadan haftaya yumurta verimlerini arttırıyor, 30-32 haftalık aşta verimliliklerin en üst noktasına çıkıyorlar. Bu pik noktasından sonra giderek düşen yumurta verimi sonucu 64 haftalık yaşta ekonomik verimi bittiğinden, damızlıkların kuluçkalık yumurta verim aşaması tamamlanmış oluyor.

Kümeste dişi ve erkek hayvanlar birlikte bulundurulduğundan, bu yumurtalar döllü oluyor , damızlık sürülerden üretilen yumurtalar düzenli olarak civciv çıkımının gerçekleştirildiği en gelişmiş teknolojilere sahip kuluçkahanelere sevk ediliyor.

Her türlü hijyenik koşulun sağlandığı , gerçeğe ykaın kuluçka ortamında, bu yumurtaların tam 21 gün sonra açılıyor ve etlik piliç olarak yetiştirilecek civcivler elde ediliyor. Kuluçkahanelerde üretilen civcivler, veteriner hekimler tarafından sağlık taramasından geçirildikten ve bazı aşıları yapıldıktan sonra sadece etlik piliç yetiştiriciliği yapılan kümeslere sevk ediliyor.

Başlıca Konu Başlıklarımız ;

Organik Tavukla Endüstri Tavukları Ürünleri Arasındaki Fark Nedir?

Piliç Etinden Neler Üretilir

Piliç etleri nasıl üretiliyor?

Türkiye'de Piliç Eti Tüketimi

Piliç Eti Sektöründeki Büyümenin Türkiye Açısından Önemi

Tavuk etinin Protein Kaynağı Çocukların Başlıca Besin Kaynağı

23 51
İnönü Mah. 1749. Cad. No:19 Yenimahalle/Ankara
+90 312 397 2005
© Bilpa. 2017 tüm hakları saklıdır.
FacebookTwitterinstagram